Vinařství rodiny Špalkovy PLANET BURNING 2024 NATUREL
PLANET BURNING je BIO víno ze ŠPALKOVIC řady NATURE z odrůdy RYZLINK RÝNSKÝ. Co se stane, když nepředvídatelné počasí a změna klimatu zasáhnou do zrání hroznů? Přestože hrozny dosáhly plné zralosti, jejich cukernatost zůstala nízká. Spontánní kvašení a rok zrání v dubovém sudu daly vzniknout suchému Ryzlinku s nižším obsahem alkoholu, avšak výraznou plností, strukturou a aromatickou komplexností. Unikátní víno, v němž se odráží zvláštnost ročníku a moderní styl Kamily a Petra Ilgnerových. 10,5% alc.
| Kategorie: | BESTSELLERY |
|---|
Planet Burning je výrazné, energické víno s jasným názorem, které zaujme už názvem a v chuti ho beze zbytku potvrdí. Jde o víno s živým projevem, šťavnatou kyselinou a lehce rebelskou povahou, typickou pro moderní naturální styl. Není uhlazené ani prvoplánové – naopak baví svou autentičností, lehkou dravostí a napětím, které se postupně rozvíjí v každém doušku.
Základem vína je odrůda RYZLINK RÝNSKÝ, která se zde ukazuje v netradiční, svobodnější podobě. Díky minimálním zásahům při výrobě a spontánnímu kvašení na vlastních kvasinkách si víno zachovává přirozený charakter a plnou chuťovou stopu. Ve vůni i chuti se objevují tóny citrusů, zeleného jablka, bílého pepře a jemná kořenitost, které doplňuje živá kyselina.
Vinařství Špalek patří mezi průkopníky bio a naturálního vinařství na Moravě a dlouhodobě hospodaří na vlastních vinicích na Kraví hoře u Znojma. Všechna jejich vína vznikají s respektem k přírodě, terroiru a ročníku, bez zbytečné chemie a technologických berliček. Planet Burning tak perfektně zapadá do jejich filozofie – je to víno, které má charakter, emoci a jasně čitelný původ.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.
DRŽITELÉ MNOHA OCENĚNÍ, ČERSTVĚ VINAŘSTVÍ ROKU 2024 v kategorii malé vinařství. Rodinné BIO vinařství hospodařící na 12 ha vinic na Kraví hoře u Znojma.
Kořeny rodiny Špalkovy v Novém Šaldorfu sahají k roku 1945. Od 70. let navazuje na rodinnou tradici František Špalek a v roce 1992 zakládá společně s otcem a dvěma syny moderní rodinné vinařství. Dnes ve vinařství pracuje více generací, přičemž filozofie zůstává stejná: poctivá práce ve vinici, respekt k půdě a šetrné zpracování hroznů.
Kromě tatínka Františka Špalka jsou nyní hlavními energetickými pohony dva bratři, Marek Špalek a Petr Ilgner, nově i Petrova dcera Kamila Ilgnerová, která s otcem vyrábí novou moderní řadu vín NATUREL.
Rodina Špalkova pěstuje révu s dlouhodobým důrazem na ekologii a udržitelnost. Přelomovým krokem se stalo vybudování historicky pojatého sklepa v Novém Šaldorfu a zavedení gravitačního zpracování hroznů. Vinařství pravidelně rozvíjí kvalitu i charakter svých vín a řadí se mezi uznávané producenty Znojemska.
Kromě tradičních bílých, růžových a červených vín vyrábí i vína zrajícící na kvasnicích či v dubových sudech, likérové víno Šaler a vína přírodní ze šlapaných hroznů s divokými kvasinkami (Edelspitz).
Vyhlášené je rodinné cuvée Gryllus, zrající rok v malých dubových sudech.
Pod značkou Der Ilgner uvedlo na trh Meruňkový nektar a Bezový sirup.
S Markem Špalkem se potkáváme na pravidelných degustacích v naší vinotéce a to od počátku naší historie.

photo © Jan Bartoš 2018
